Tule päivittämään tietosi finanssialasta alan yrityksiin – tai tarjoa mahdollisuus opettajille!

Finanssialan yritykset tarjoavat ammatillisten oppilaitosten, ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen opettajille mahdollisuuden tulla tutustumaan alan työelämään ja päivittämään tietojaan alalla tehtävästä työstä. Mahdollisuus ei ole avoinna vain suoraan finanssialalle suuntaavaa koulutusta antaville opettajille, vaan kaikille kiinnostuneille toisen ja kolmannen asteen opettajille. Sekä finanssiyritykset että opettajat voivat nyt ilmoittautua ohjelmaan opettajaosallistujana tai harjoittelupaikan tarjoajana.


Ohjelman nimi on FIT – Finanssitietojen päivitys. FIT-jaksolle osallistuva opettaja tutustuu finanssialaan, tekee annettuja tehtäviä ja tuo omaa osaamistaan finanssiyrityksen käyttöön. Opettajalle jakso antaa mahdollisuuden oppia alan nykyisistä työtehtävistä ja vaatimuksista tai syventää tietojaan jostain erityisaiheesta. Tarkoitus on lisätä opettajien työelämätietoisuutta.

FIT-jaksoon osallistuva yritys voi tarjota opettajille vierailuja, joiden pituus voi vaihdella yhdestä päivästä jopa 8 viikkoon. Finanssiyritys ei maksa jakson ajalta opettajalle palkkaa tai palkkiota.

Sekä opettajat että yritykset voivat ilmoittaa itsensä mukaan.

FIT-ohjelmaan ilmoittautuneet yritykset keväällä 2020

  • Handelsbanken – 2-4 henkilöä, Helsinki, 2 päivää, ajankohta sovittavissa. Yhteyshenkilö Tuija Matis, tuija.matis@handelsbanken.fi, 0505380066
  • Varma – 3 henkilöä, Helsinki, aika sovittavissa. Yhteyshenkilö Pauliina Heiskanen, pauliina.heiskanen@varma.fi, 0407151866
  • Nordea – Tiedot tarkentuvat. Yhteyshenkilö Marianne Rantala, marianne.rantala@nordea.com, 0408326774
  • Finanssiala ry – 1-2 henkilöä, Helsinki, 1-2 päivää, huhti-kesäkuu. Yhteyshenkilö Jussi Karhunen, jussi.karhunen@finanssiala.fi, 0207934297
  • Danske Bank – 1-2 henkilöä, Helsinki, 1 päivä, ajankohta sovittavissa. Yhteyshenkilö Linda Corin, linda.corin@danskebank.fi, 0503766600
  • OP – Helsinki, muut tiedot tarkentuvat. Yhteyshenkilö Jani Mikanmaa, jani.mikanmaa@op.fi, 0403577439
  • Työeläkeyhtiö Elo – 3 henkilöä, Espoo, ajankohta sovittavissa. Yhteyshenkilö Marketta Ekholm, marketta.ekholm@elo.fi, 0407676625
  • LähiTapiola – 1-2 henkilöä, Espoo, 1-2 päivää, ajankohta sovittavissa. Yhteyshenkilö Minna Nordman, minna.nordman@lahitapiola.fi, 0503730042
  • If Vahinkovakuutus Oyj – 1-3 henkilöä, 1-2 päivää, ajankohta sovittavissa. Yhteyshenkilö Susanna Väkiparta, susanna.vakiparta@if.fi, 0407438756
  • Ilmarinen – 1 henkilö, 1-5 päivää, syksy 2020. Yhteyshenkilö Tuire Hakonen, tuire.hakonen@ilmarinen.fi, 0505779223
  • Ilmarinen – 1 henkilö, 6-10 päivää, kevät-syksy 2020. Yhteyshenkilö Jari Matveinen, jari.matveinen@ilmarinen.fi, 0503252304

Opettaja: Tahtoessasi FIT-harjoitteluun ole suoraan yhteydessä yhtiöiden yhteyshenkilöihin!

Anna opettajalle mahdollisuus päivitykseen – ilmoita yrityksesi mukaan!

Uutiset ja esittelymateriaalit 

Pystyttekö tarjoamaan tulevan vuoden aikana FIT-jaksoja toisen ja kolmannen asteen opettajille?

Opettajan ottaminen tutustumisjaksolle on erinomainen mahdollisuus vahvistaa työnantajamielikuvaa, parantaa mainettamme vastuullisena toimijana ja nostaa alan imagoa oppilaitoksissa entisestään. Opettajan viemä tieto ja mielikuva heijastuvat myös opetukseen. Osallistuvat opettajat kouluttavat alalle tulevaisuudessa tulevia työntekijöitä ammatillisissa oppilaitoksissa, ammattikorkeakouluissa ja yliopistoissa.

Tämän kaltainen organisoitu harjoitteluyhteistyö oppilaitosten ja työelämän välillä hakee Suomessa vertaistaan.

FIT-ohjelma järjestetään finanssialan työelämän ja alan oppilaitokset yhdistävän Finanssiakatemian kautta.

Lisätietoja FIT-ohjelmasta ja yritysten ilmoittautumiset vastaanottaa Finanssiala ry:n Jussi Karhunen (etunimi.sukunimi@finanssiala.fi, 020 793 4297).